Especials temàtics Especials temàtics

Qui dibuixa els contes?

Llibres premiats

Així com els Premis Oscar de cinema, els il·lustradors reben també guardons als millors llibres il·lustrats.

Us presentem alguns dels premis nacionals i internacionals més importants, i els darrers guanyadors:

 

Premi Internacional d'Il·lustració Fira de Bolonya  (2017) a Manuel Marsol

Edicions anteriors: 
  • 2014 : Catarina Sobral 
  • 2015: Maisie Shearring
  • 2016: Juan Carlos Palomino

Premi Junceda Apic, 2017 (compartit) 

"El dia d'anar i venir" de Mariona Cabassa

Menció especial: "Les aventures de Pinotxo" de Pep Montserrat

Edicions anteriors:

 


 Premi Lazarillo d'Àlbum Il·lustrat (octubre de 2016)

"Barrios de colores"

Ana González Menéndez i Kike Ibáñez

Edicions anteriors:


Premi Nacional d'Il·lustració (juliol de 2016) a Javier Sáez Castán

Edicions anteriors:

  • 2013: Carme Solé i Vendrell per la seva trajectòria professional.
  • 2014: José Ramón Sánchez per la seva trajectòria professional.  
  • 2015: Elena Odriozola Belastegui  per la seva capacitat de renovació.

Premi llibreter d'Àlbum il·lustrat (juny de 2016)

"El viaje"

Francesca Sanna

Edicions anteriors:


V Premi Internacional Edelvives d'Àlbum Il·lustrat (2016)

"Una vajilla impar"

Isabel Hojas


Premi Apel·les Mestres Destino Infantil (febrer de 2016)

"Vivir con Hilda y sus inconvenientes"

Bel Olid i Mercè Canals

Edicions anteriors:


Premi Hans Christian Andersen d'Il·lustració (2016)

Saga "Carlie"http://aladi.diba.cat/record=b1427670~S171*cat

  • 2014: "Contradança" de Roger Mello 

Es tracta d'un premi que es dóna cada dos anys.


 Premi Compostela per a Àlbums Il·lustrats (2016)

"L'ultima carta"

Antonis Papatheodoulou i Iris Samartziel Cerro

Edicions anteriors:

  • 2015 : "Y se hizo la luz" Miguel Cerro
  • 2014:   "Ícaro" Federico Delicado
  • 2013 : "Mare" Mariana Ruiz Johnson

/documents/6200569/20585236/lletrapetita16.jpg/5ee04833-1c5c-4bf9-b833-c998f05d58e8?t=1467709375325

Premi Lletra Petita

Guanyadors 2016:

Laia Carrera Crespo (Escola de la Dona)

Anna Font Garcia (Escola de la Dona)

Anna Aparicio Català

Erna Toepfer Belchi (Escola Massana)

Juan Manuel Lopez-Barajas Ruiz (Escola Eina)

Oriol Cabarrocas Pelegrín (Escola Eina)

Altres premis literaris >>

Vés a l'especial Qui dibuixa els contes?>>